ul. Mołdawska 22, 61-614 Poznań, tel. +48 61 825 66 32, email office@fouette.pl

Szkoła Fouetté od 1997

International Young Dancers' Festival

W 2003 roku Beata Książkiewicz była inicjatorką powstania International Young Dancers’ Festival / Międzynarodowego Festiwalu Młodych Tancerzy wraz z Vladimirem Issaev – Arts Ballet Theatre of Florida, USA i Bogusią Gauden – Danskakademie – City Balet, Dania. Dziś Festiwal zrzesza ponad 10 szkół z całego świata.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Młodych Tancerzy, Poznań 2006 odbył się z inicjatywy Fundacji „Fouetté” oraz Szkoły Tańca i Baletu „Fouetté”. Ideą tego Festiwalu jest prezentacja poznańskiej publiczności działalności artystycznej młodych tancerzy z różnych stron świata. Miał on na celu zbliżenie młodych ludzi z odległych kultur, dla których balet i taniec stał się pasją.

Co roku uczestnicy Festiwalu spotykają się w innym kraju świata, aby przez tydzień intensywnie chłonąć wiedzę od najlepszych ekspertów kunsztu tańca, dzieląc się doświadczeniem i pasją z rówieśnikami.

Festiwal ten nie ma być formą konfrontacji młodych tancerzy, jak to zwykle bywa na konkursach baletowych, lecz świętem dającym radość zarówno wykonawcom, jak i widzom. Mamy też nadzieję, że przyczyni się do popularyzacji sztuki tańca i baletu w kraju i za granicą, a także ukaże ogromne znaczenie wychowania młodego pokolenia poprzez sztukę.

XIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Tancerzy, Polska 2018/ XIII International Young Dancers’ Festival, Poland 2018, wzbogacił życie kulturalne Poznania poprzez wydarzenia zorganizowane we współpracy z poznańskimi twórcami. Odbył się w dniach 11/05/2018 – 19/05/2018 w Poznaniu a w dniach 20/05/2018 – 22/05/2018 w Warszawie. Uczestnikami byli przedstawiciele zagranicznych szkół sztuki tańca z: Danii, Francji, Hong Kongu, Indonezji, Luksemburga, Meksyku, Niemiec, Panamy, Peru, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i uczniowie szkoły „Fouetté” z Poznania.

Podczas Festiwalu zostały zaprezentowane dla poznańskiej publiczności spektakle: „Międzynarodowa Gala Baletu” i premiera „One Planet” którego wykonawcami byli zagraniczni i polscy młodzi tancerze. Spektakle odbyły się na profesjonalnych scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Warszawie oraz w otwartych przestrzeniach i na scenach Poznania.

Wierzymy, iż Festiwal uświadomi i pokaże odbiorcom zadania jakie korzyści płyną z edukacji młodego człowieka poprzez pasję. Uważamy, że jest to niezbędny element, dzięki któremu każdy człowiek jest w stanie wyrazić siebie. Potencjał wyrażania siebie poprzez taniec jest praktycznie nieograniczony, a co za tym idzie to możliwość wyrażania emocji, które kumulowane codziennie znajdują swoje ujście. Dziecko posiadające pasję jest w mniejszym stopniu narażone na negatywny wpływ środowisk zewnętrznych, taki jak presja grupy, bunt, depresja, otyłość, uzależnienia, nadmierna stymulacja technologiczna, patologiczne środowiska. Wiele badań potwierdza fakt, iż ludzie aktywni fizycznie są bardziej szczęśliwi, zmotywowani do działania, związane jest to z produkcją endorfin uwalnianych przez nasz mózg w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Jeżeli od wczesnego wieku będziemy propagować i zachęcać dzieci do uprawiania aktywności fizycznej, jest to bardzo prawdopodobne, iż w przyszłości jeśli nie przez całe życie będą one cieszyć się zdrowiem czerpiąc przyjemność z wykonywanych ćwiczeń fizycznych i zachęcać do tego innych.